Maryland Courts

District Court Judges Directory

Office of the Chief Judge
Chief Judge John P. Morrissey
District Court Headquarters
Maryland Judicial Center
580 Taylor Avenue A-3
Annapolis, MD 21401

 

*Administrative Judge

District 1 - Baltimore City
David Brian Aldouby James Green Devy P. Russell
Joyce Maezeppa Baylor-Thompson C. Yvonne Holt-Stone Gregory Sampson
Kent J. Boles, Jr. Jamey H. Hueston Mark Franklin Scurti
Nathan Braverman Miriam B. Hutchins Diana A.E. Smith
Rachel E. Cogen Nicole Pastore Klein Kathleen M. Sweeney
L. Robert Cooper Jack I. Lesser Barbara B. Waxman*
Martin Dominic Dorsey George M. Lipman Halee F. Weinstein
William M. Dunn Timothy D. Murphy Kevin Michael Wilson
Jennifer Etheridge Catherine C. O'Malley  
Joan B. Gordon Flynn Marcus Owens  
District 2 - Dorchester, Somerset, Wicomico, & Worcester Counties
Melvin James Jews Paula A. Price John P. Rue, II
Daniel R. Mumford Gerald V. Purnell* L. Bruce Wade
District 3 - Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's, & Talbot Counties
William H. Adkins, III Frank M. Kratovil, Jr. Bonnie G. Schneider*
Douglas H. Everngam John E. Nunn, III VACANCY
District 4 - Calvert, Charles, & St. Mary's Counties
Karen Christy Holt Chesser Robert B. Riddle* Kenneth A. Talley
W. Louis Hennessy Michelle R. Saunders Andrea R.S. Watkins
District 5 - Prince George's County
Clayton Anthony Aarons Lisa Hall Johnson Thurman H. Rhodes
Tiffany H. Anderson* Patrice E. Lewis Katina Self Steuart
Robin D. Gill Bright Karen H. Mason Ann Louise Wagner-Stewart
G. Richard Collins Erik H. Nyce Joseph L. Wright
Brian Charles Denton Mark T. O'Brien
Robert W. Heffron, Jr. Gregory C. Powell
District 6 - Montgomery County
Jeannie Eun Kyung Cho John C. Moffett Margaret Marie Schweitzer
Gary G. Everngam Eric John Nee William G. Simmons
Barry A. Hamilton Holly David Reed, III Zuberi Bakari Williams
Patricia L. Mitchell James B. Sarsfield Eugene Wolfe*
District 7 - Anne Arundel County
H. Richard Duden, III Danielle M. Mosley Eileen A. Reilly
Jonas D. Legum Thomas V. Miller, III Laura Marie Robinson
John P. McKenna* Thomas J. Pryal Shaem C.P. Spencer
District 8 - Baltimore County
Sally C. Chester Leo Ryan, Jr. Alexandra N. Williams*
Barbara R. Jung Norman R. Stone, III Dorothy J. Wilson
Stacy A. Mayer Kimberly M. Thomas Steven Donald Wyman
Michael T. Pate Philip N. Tirabassi
Marsha Lynette Russell Kevin Yvonne Thomas Wiggins
District 9 - Harford County
Victor K. Butanis David E. Carey Mimi R. Cooper
Susan H. Hazlett*
District 10 - Carroll & Howard Counties
Wayne A. Brooks JoAnn M. Ellinghaus-Jones* Ricardo Daniel Zwaig
Lisa L. Broten Brian D. Green  
Pamila J. Brown Mary C. Reese  
District 11 - Frederick & Washington Counties
Janice R. Ambrose Oliver J. Cejka, Jr.* Mark D. Thomas
Earl W. Bartgis, Jr. Terry A. Myers  
District 12 - Allegany & Garrett Counties
Edward A. Malloy, Jr.* Stephan M. Moylan H. Jack Price, Jr.