District Court Judges Directory

Office of the Chief Judge
Chief Judge John P. Morrissey
District Court Headquarters
Maryland Judicial Center
580 Taylor Avenue A-3
Annapolis, MD 21401

 

*Administrative Judge

District 1 - Baltimore City
David Brian Aldouby Geoffrey Giles Hengerer Diana A.E. Smith
Joyce Maezeppa Baylor-Thompson C. Yvonne Holt-Stone Michael Stephen Studdard
Kent J. Boles, Jr. Nicole Pastore Klein Kathleen M. Sweeney
Catherine Chen Jack I. Lesser Nicole Rene Egerton Taylor
L. Robert Cooper Katie Murphy O'Hara Barbara B. Waxman*
Martin Dominic Dorsey Catherine C. O'Malley Halee F. Weinstein
William M. Dunn Flynn Marcus Owens Kevin Michael Wilson
Jennifer Etheridge Devy P. Russell VACANCY
Joan B. Gordon Mark Franklin Scurti  
James Green Rachel E. Skolnik  
District 2 - Dorchester, Somerset, Wicomico, & Worcester Counties
Melvin James Jews Paula A. Price John P. Rue, II
Daniel R. Mumford Gerald V. Purnell* L. Bruce Wade
District 3 - Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's, & Talbot Counties
Clara Eva Campbell Karen R. Ketterman John E. Nunn, III
Douglas H. Everngam Frank M. Kratovil, Jr. Bonnie G. Schneider*
District 4 - Calvert, Charles, & St. Mary's Counties
Karen Christy Holt Chesser* Robyn Riddle Kenneth A. Talley
W. Louis Hennessy Michelle R. Saunders Andrea R.S. Watkins
District 5 - Prince George's County
Clayton Anthony Aarons Robert W. Heffron, Jr. Gregory C. Powell
Bryon Seth Bereano Lisa Angela Hall Johnson* Thurman H. Rhodes
Scott M. Carrington Donnaka Varner Lewis Katina Self Steuart
Ada Elizabeth Clark-Edwards Patrice E. Lewis Ann Louise Wagner-Stewart
Brian Charles Denton Erik H. Nyce Joseph L. Wright
Cheri N. Gardner Mark T. O'Brien  
District 6 - Montgomery County
Carlos F. Acosta  Patricia L. Mitchell* Marina Lolley Sabett
 Amy J. Bills  John C. Moffett James B. Sarsfield
Karen Anne Ferretti Eric John Nee Zuberi Bakari Williams
Rand Lewis Gelber Aileen Elizabeth Oliver  
Sherri Debra Koch Holly David Reed, III  
District 7 - Anne Arundel County
H. Richard Duden, III Thomas V. Miller, III Laura Marie Robinson
John P. McKenna* Thomas J. Pryal Shaem C.P. Spencer
Danielle M. Mosley Eileen A. Reilly VACANCY
District 8 - Baltimore County
Sally C. Chester Keith Dana Pion Kevin Yvonne Thomas Wiggins
Stacy A. Mayer Marsha Lynette Russell Dorothy J. Wilson*
Michael T. Pate Leo Ryan, Jr. Steven Donald Wyman
Lisa Ann Phelps Kimberly M. Thomas  
Karen Anne Pilarski Philip N. Tirabassi  
District 9 - Harford County
David E. Carey Mimi R. Cooper Susan H. Hazlett*
VACANCY    
District 10 - Carroll & Howard Counties
Wayne A. Brooks  Erin M. Danz  Ricardo Daniel Zwaig
Lisa L. Broten Brian D. Green  
Pamila J. Brown* Mary C. Reese  
District 11 - Frederick & Washington Counties
Earl W. Bartgis, Jr. Terry A. Myers VACANCY
Dino Ernesto Flores, Jr.* Mark D. Thomas  
District 12 - Allegany & Garrett Counties
Edward A. Malloy, Jr. Stephan M. Moylan H. Jack Price, Jr.*